Previous slide
Next slide

Chrzest Święty

Chrzest Święty to pierwszy sakrament, który przyjmuje człowiek już jako dziecko. Jest to najwspanialszy i najpiękniejszy dar od Boga. Warto uwiecznić te chwile na zdjęciach by mieć pamiątkę nie tylko dla siebie, ale również dla małego bohatera będącego w centrum wydarzenia, który kiedy dorośnie będzie miał dostęp do wspomnień zapisanych na fotografiach.

Przygotowania, msza święta oraz przyjęcie. To trzy najważniejsze etapy tego ważnego dnia. Jedną z decyzji, którą musicie podjąć decydując się na fotografa to na jakich etapach będzie wam towarzyszył. Oczywiście kościół jest obligatoryjny więc sprawa rozgrywa się pomiędzy przygotowaniami i przyjęciem.

przygotowania

Zaproszenie fotografa do domu pozwala uchwycić początek dnia i przygotowań związanych z chrztem. Bez wątpienia na zdjęciach muszą się znaleźć wszystkie detale takie jak ubranka, które maluch będzie miał na sobie, świeca czy szatka. To doskonała okazja do uchwycenia rodzinnych kadrów, domowej krzątaniny, bawiącego się rodzeństwa. Oprócz tego do domu schodzą się goście, najbliżsi, matka i ojciec chrzestni, dziadkowie. Przywitania, uściski i uśmiechy to chwile, które warto zapisać na zdjęciach.

Przygotowania to świetna okazja do kilku rodzinnych portretów w naturalnych dla was warunkach, na ulubionej kanapie, łóżku czy przy oknie. Obecni goście również nie odmówią zdjęć z maluszkiem. Jeden z ważniejszych momentów przygotowań to oczywiście ubieranie małego bohatera przy którym nie rzadko pomagają rodzice chrzestni. Tutaj nic nie inscenizujemy, nie powtarzamy, co najwyżej poproszę was żebyście się nie śpieszyli abym mógł swobodnie złapać również detale przy wiązaniu bucika czy zapinaniu guzików

ceremonia chrztu

W kościele staram się być przed wami, aby spokojnie sfotografować budynek, porozmawiać z księdzem i przyjrzeć się wnętrzu jeśli jestem w nim po raz pierwszy. Miejcie na uwadze, że fotograf szanujący swoją prace oraz gospodarza zawsze będzie pamiętał o tym żeby porozmawiać z duchownym. Nie raz się zdarzyło, że ksiądz był na tyle uprzejmy, ze wskazał mi dokładnie gdzie będą stali rodzice z dzieckiem i w którym miejscu mam stanąć ja żebym bez problemu uchwycił moment polewania główki wodą święconą.

Jako fotograf mam na uwadze, że chrzest jest z reguły częścią mszy świętej w której uczestniczą również inne osoby niezwiązane z wydarzeniem. To sprawia, że zwiększona dyskrecja jest kluczowa i mile widziana tym bardziej, że w zdecydowanej większości przypadków siedzicie w pierwszej ławce, a ja jestem mocno widoczny z przodu. Na szczęście nie jest to dla mnie żadna przeszkoda. Msza jest na tyle długa, że bez problemu zrobię wystarczającą ilość zdjęć zachowując niezbędną dyskrecje i poruszając się po kościele w odpowiednich momentach i we właściwy sposób.

Podczas mszy sami możecie mi pomóc złapać jak najlepsze kadry. Jeśli to możliwe postarajcie się chociaż chwile trzymać dziecko na rękach i przekazać po jakimś czasie do drugiego rodzica. Dzięki temu każde z was otrzyma świetne i wzruszające zdjęcia ze swoim szkrabem. Możecie śmiało wchodzić z dzieckiem w interakcje, dać buziaka, pogłaskać po główce, spojrzeć i uśmiechnąć się, kiedy śpi na rękach. To zawsze rewelacyjnie wygląda w reportażu. Ważne jest jednak żebyście byli skupieni na mszy, nie na fotografie, wszelkie aktywności i tak z reguły wychodzą same z siebie i uzależnione są od nastroju dziecka, tego czy śpi czy może jest aktywne. Warto podkreślić, że fotografowanie chrztu często niestety nie jest łatwe z racji wielu zmiennych o których dowiecie się w tym wpisie: Chrzest czy Ślub? Co trudniej sfotografować?

Jeśli tylko to możliwe i ksiądz nie ma nic przeciwko po mszy robimy zdjęcia pod ołtarzem. Zapraszam do nich rodziców z dzieckiem oraz rodziców chrzestnych. Zdjęcie wszystkich zebranych czyli zdjęcie grupowe robimy po wyjściu z kościoła. Nie ma również problemu żeby w okolicy świątyni każdy chętny zrobił sobie zdjęcie z maluchem.

przyjęcie

Jeżeli zastanawiacie się czy warto zaprosić fotografa na przyjęcie odpowiedź brzmi TAK. Ten etap zyskuje jeszcze więcej jeśli chrzest odbywa się w ciepłych miesiącach, a w okolicy lokalu jest ładny plener. Oprócz zdjęć we wnętrzu namawiam wtedy do mini sesji rodzinnej na zewnątrz ponieważ szkoda byłoby zmarnować taką szanse. Nie rzadko robimy też wtedy zdjęcia w mniejszych grupach, w końcu nie na co dzień widujecie się w takim gronie rodzinnym. Inną opcją są zdjęcia w lokalu na specjalnie przygotowanej ściance na przykład z balonami i napisem. Kadry czysto reportażowe również muszą znaleźć się w galerii więc zmysł obserwacji pracuje u mnie na najwyższych obrotach. Bez wątpienia punktem kulminacyjnym jest czas, kiedy na sali pojawia się tort. Nie rzadko przepięknie zrobiony wymaga uwiecznienia na fotografiach. Potem udaje się do domu by zająć się Waszymi zdjęciami i usiąść do obróbki.

Właściwy człowiek we właściwym miejscu. Wszyscy zachwycają się zdjęciami z chrztu córeczki. Nie tylko o piękno zdjęć chodzi ale i o atmosferę podczas ich robienia - Mariusz umie wyciągnąć prawdziwe ciepłe emocje z fotografowanych osób. Bardzo polecamy razem z mężem i rodzinką:)

Zuza Jagoda