.
Previous slide
Next slide

Przygotowania

Przygotowania to moment w którym spotykamy się po raz pierwszy w dniu ślubu. Dbając o Wasz komfort oraz spokój na miejscu jestem kilka chwil przed umówioną godziną. Zawsze podczas spotkania ustalamy kwestie organizacyjne tego etapu. Czy ubieracie się w jednym miejscu czy w dwóch różnych, kto Wam będzie towarzyszył, czy i jak planujecie first look. Za każdym razem proszę Was o wcześniejsze zebranie wszelkich detali do sfotografowania takich jak perfumy, buty, podwiązka, biżuteria w przypadku Panny młodej czy pasek, mucha i poszetka w przypadku Pana młodego. Zebranie wszystkich tych rzeczy wcześniej zaoszczędza czas oraz ułatwia mi pracę.

detale

Dużo uwagi przywiązuje do fotografowania detali. Wiem jak bardzo są dla Was ważne, jak bardzo chcecie móc do nich wrócić za pomocą zdjęć. W emocjach, które towarzyszą wam w dniu ślubu często nie zwracacie uwagi na pewnie otaczające was drobne elementy. Moją rolą jako fotografa ślubnego jest je wychwycić i uwiecznić, pokazać z innej perspektywy.
To co bez wątpienie musi znaleźć się na zdjęciach to dodatki panny młodej oraz pana młodego. Jeśli przygotujecie wszystkie elementy do fotografowania wcześniej, unikniecie nerwowego szukania, będziecie mieć wszystko pod ręką, a ja szybciej zrobię zdjęcia. Możecie zebrać całość na łóżku czy stoliku. Dobrze jest też zabrać z pokoju w którym będą przygotowania wszystkie zbędne rzeczy, które nie powinny znaleźć się w kadrze. Jeśli nie jesteście pewni jakie dodatki przygotować zajrzyjcie na bloga: Dodatki panny młodej oraz pana młodego.

Detale na każdym etapie reportażu, niezależnie od tego czy są to przygotowania, ceremonia czy wesele świetnie uzupełniają historie, czasami wręcz ją budują. Nadają nowego wymiaru temu co wydaje się oczywiste i na pozór nie mającego dużego znaczenia. Miło po jakimś czasie przypomnieć sobie jak wyglądały obrączki, jakich perfum użyliście czy jak prezentowały się kompozycje kwiatowe na weselnych stołach.

ubieranie

W większości przypadków panu młodemu pomaga świadek, pannie młodej świadkowa. Z doświadczenia jednak wiem, że nie jest to zero jedynkowe i bardzo dobrze. Najważniejsze żeby robiła to osoba lub osoby przy której czujecie się swobodnie, do kogo macie zaufanie lub ktoś kto po prostu jest aktualnie dostępny jeśli nastąpi jakaś niespodziewana sytuacja. To jest wasz czas i zaprosić do przygotowań możecie kogo tylko chcecie, mamę, siostrę, przyjaciół.

To wy decydujecie od którego momentu rozpoczynają się zdjęcia w dniu ślubu. W przypadku pana młodego sprawa jest dosyć prosta. Mężczyźni z reguły chcą mieć wszystko za sobą jak najszybciej. Osobiście polecam jednak panom wkręcić się wir przygotowań bo efekty potrafią być rewelacyjne. Panna młoda może zdecydować czy chce zacząć od tworzenia fryzury, makijażu czy może od ubierania sukni. Każdy ma inne potrzeby i to wasz komfort w tym dniu jest najważniejszy.

Swoją ingerencje zawsze ograniczam do minimum. Jeśli zajdzie taka potrzeba poproszę was o odpowiednie ustawienie do światła aby zdjęcia były jak najlepsze. Może się zdarzyć, że powtórzymy jakąś czynność żebym mógł sfotografować ją z innej perspektywy lub doradzę na przykład przyjrzenie się w lustrze, to za każdym razem świetnie wygląda na zdjęciach. Po ubraniu koniecznie musimy wykonać kilka portretów, w końcu nie na co dzień wygląda się tak pięknie. Taką szybką sesję możemy wykonać w domu i na zewnątrz zależnie od warunków.

Świetnym pomysłem na urozmaicenie tego etapu jest przygotowanie małego poczęstunku, szlafroków dla panny młodej i świadkowej, szampana i pięknych kieliszków. Pan młody bardzo dobrze będzie się prezentował ze szklanką whisky przy męskiej rozmowie ze świadkiem i podczas sesji. Zorganizujecie czas przygotowań po swojemu, potraktujcie to jako chwile relaksu, nie ma tu złych aktywności, złych pomysłów.

first look

First look to jeden z moich ulubionych momentów. To właśnie wtedy widzicie się po raz pierwszy w dniu ślubu, wyszykowani i gotowi do ceremonii ślubnej. Jak przebiega? Wszystko zależy od tego na jaki scenariusz się decydujecie. Jeden z nich to panna młoda stojąca tyłem do kierunku z którego zmierza pan młody. Dalej następuje kulminacyjny moment, kiedy panna młoda odwraca się, a wasze reakcje są w pełni naturalne, mi nie pozostaje nic innego jak uwiecznić je na fotografiach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to panna młoda podeszła do przyszłego męża.

Jedną z ważniejszych kwestii na którą powinniście zwrócić uwagę to obecność innych osób. Jeśli potrzebujecie trochę prywatności warto żeby first look odbył się bez obecności gości. Jeśli zastanawiacie się czy jako fotograf ingeruje w jego przebieg odpowiedź brzmi nie. Wszystkie niezbędne kwestie ustalamy przed ślubem m.in. gdzie odbędzie w firstlook, w domu czy może na zewnątrz, w ogrodzie. Moim zadaniem jest wyłącznie sfotografować wasze reakcje, wasz uśmiech, pocałunek, zachwyt. Kiedy jesteście już razem to również świetny moment na kilka wspólnych fotografii.

błogosławieństwo

Kiedy jesteście już razem nadchodzi czas błogosławieństwa. Często sugeruje miejsce gdzie możecie się ustawić, biorę tu pod uwagę światło oraz moje ustawienie. Zdarza się, że na tym etapie reportażu ślubnego jest już w domu sporo gości dlatego ważne jest żebym sam miał pewne pole manewru podczas fotografowania. Z racji, że jest to bardzo wzruszający i podniosły moment staram się nie zwracać na siebie uwagi. Warto mieć na uwadze, że błogosławieństwo z reguły nie trwa długo więc nie musicie rezerwować na tę część zbyt dużo czasu, z reguły 15 minut jest wystarczające. Po wszystkim udaje się do kościoła aby sfotografować świątynie oraz detale w oczekiwaniu na ceremonie ślubną.

„Polecam serdecznie! Świetne zdjęcia, atmosfera podczas sesji zdjęciowej super, bardzo miły i profesjonalny człowiek, widać że robi to z pasją. Dużo pomysłów i duży talent, razem z Mężem jesteśmy bardzo zadowoleni i na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z jego usług”

Aga Dżem